7 sposobów na zwiększenie skuteczności prezentacji e-detailingowej

Zastanawiasz się, co zrobić, aby zwiększyć skuteczność wizyty promocyjnej u lekarza lub farmaceuty? Twoim „orężem” są przede wszystkim pomoce marketingowe, które wykorzystujesz w trakcie prezentacji. Zapomnij jednak o tych papierowych. Dziś królują interaktywne prezentacje e-detailingowe. Czym są i, co najważniejsze, w jaki sposób zwiększyć ich atrakcyjność oraz efektywność? Oto najważniejsze informacje.

Czym w ogóle są prezentacje e-detailingowe, nazywane też prezentacjami CLM? To te, które odbywają się podczas indywidualnego spotkania z potencjalnym klientem. Na tym właśnie polega closed loop marketing, stosowany powszechnie zwłaszcza w branży farmaceutycznej i medycznej.

Bezpośrednia rozmowa z klientem ma zupełnie inny charakter niż prezentacja wygłaszana dla szerszej widowni. Dlatego musisz się do niej też w odmienny sposób przygotować – zarówno merytorycznie, jak i technicznie. O podstawowych zasadach tworzenia prezentacji e-detailingowej pisaliśmy już jakiś czas temu. Dzisiaj czas, aby pokazać, w jaki sposób ją urozmaicić tak, aby była bardziej efektywna.

Skuteczna prezentacja e-detalingowa, czyli jaka?

Jak rozumieć „skuteczność” prezentacji e-detailingowej? Pamiętaj: jest to Twoje narzędzie pomocnicze podczas interakcji z klientem. Jej zadaniem jest zatem:

  • wizualne wsparcie komunikatu werbalnego – prezentacja ma unaocznić odbiorcy to, o czym mu opowiadasz, aby informacje lepiej zapadły w pamięć i wywołały pożądane emocje,

  • zwiększenie zainteresowania przekazem – im bardziej jest on atrakcyjny, tym większe zaangażowanie odbiorcy, a co za tym idzie, wyższa szansa na konwersję na sprzedaż,

  • spersonalizowanie przebiegu interakcji – służyć temu mogą różne elementy, które pozwolą wybrać klientowi drogą, na którą skieruje się sama rozmowa,

  • utrwalenie wizerunku marki, której jesteś przedstawicielem,

  • ułatwienie Ci natychmiastowego wysłania maila z informacjami posprzedażowymi – spersonalizowanego i nawiązującego do przebiegu rozmowy.

Wszystkie te elementy prowadzą do ostatecznego celu, jakim jest pozyskanie zamówienia od klienta i otwarcie długofalowej współpracy. Aby zrealizować to założenie, nie możesz się opierać na przypadkowej prezentacji multimedialnej, dokładnie tej, którą wykorzystujesz na spotkaniach w większym gronie. Potrzebujesz bardziej interaktywnego i elastycznego rozwiązania wzbogaconego o ciekawe udogodnienia. 

7 kluczowych funkcjonalności, które zwiększają skuteczność prezentacji e-detailingowej

Wecreo, tworząc prezentacje e-detailingowe, zawsze zaczyna od podstaw, a więc od określenia celu komunikacji, najważniejszych informacji, jakie mają zostać przekazane klientowi, oraz specyfiki komunikacji marki. Nasze prezentacje CLM pozwalają prowadzić swobodną rozmowę, w trakcie której przedstawiciel, korzystając z iPada, krok po kroku przekazuje nowe informacje. W zależności od specyfiki strategii spotkań handlowych, mogą się w niej pojawić rozmaite „atrakcje”. Jakie? Oto te najważniejsze.

 

#1 Animacje

e-detailing-animacje.gif

Absolutna podstawa nowoczesnej prezentacji e-detailingowj. Choć powinny być one minimalistyczne i przejrzyste, ruch na ekranie nie zaszkodzi. Wręcz przeciwnie, zachęci odbiorcę do „rzucenia okiem” na tablet w ręku przedstawiciela i śledzenia pojawiających się kolejnych slajdów. Animacje pozwolą również podkreślić kluczowe informacje lub zbudować odpowiednią atmosferę prezentacji.

 

#2 Video z nagraniami ekspertów

e-detailing-nagranie-eksperta.png

Podczas spotkania handlowego przyda Ci się wsparcie merytoryczne udzielone przez fachowców. Możesz oczywiście powołać się na wyniki badań i przedstawić ich „papierową” wersję. Jednak zdecydowanie bardziej wiarygodna będzie wypowiedź eksperta zarejestrowana za pomocą kamery. Może się ona stać integralną częścią Twojej prezentacji e-detailingowej. Ale uwaga! Powinna być w miarę krótka (maksymalnie kilka minut) i obudowana grafiką, która pozwoli zapamiętać najważniejsze informacje. Kluczowe hasła można np. nałożyć na wideo, tworząc z nich wypunktowaną listę.

 

#3 Obiekty 3D

e-detailing-3d.gif

Trójwymiarowa głębia zwiększa atrakcyjność wizualną prezentacji i wzmacnia wrażenie nowoczesności. Można zastosować w niej np. trójwymiarowy model tabletek, które są sprzedawane – jako uzupełnienie prezentacji ich składu czy też specyfiki formuły. W ten sposób podkreślone zostaną najważniejsze atuty produktu, a sama prezentacja na dłużej utkwi w pamięci.

 

#4 Quizy interaktywne

e-detailing-quiz.gif

Spokojnie, wcale nie chodzi o „odpytywanie” Twoich klientów podczas spotkania. Quiz może być formą przyciągnięcia uwagi rozmówcy. Można w nim go poprosić np. na odpowiedź na pytanie dotyczące jakiejś ciekawostki związanej z tematem prezentacji albo o wyrażenie opinii. Jeśli skorzystasz z quizu w tej drugiej roli – dodatkowo zdobędziesz feedback, który pozwoli Ci jeszcze lepiej dopracować scenariusz kolejnych prezentacji lub spersonalizować ofertę.

 

#5 Ankiety

e-detailing-ankieta.gif

Podobnie jak quizy – pozwalają intensywniej zaangażować odbiorcę w przebieg spotkania, a co najważniejsze, dają mu również szansę na wyrażenie własnej opinii. Poza opisanymi już przed chwilą korzyściami związanymi ze zdobyciem dodatkowych informacji sprzedażowych, możliwość wypowiedzenia się upewnia rozmówcę, że jego zdanie jest ważne. A to dodatkowo buduje zaangażowanie oraz wzmacnia zaufanie do marki. Kolejne „punkty” zdobyte na drodze do celu, a więc finalizacji transakcji sprzedażowej.

 

#6 Kalkulatory

e-detailing-kalkulator.gif

Niektóre dane prezentują się lepiej, gdy można je przenieść ze świata abstrakcji do rzeczywistości. Przykładowo, kalkulator wbudowany w prezentację e-detailingową może pozwolić rozmówcy obliczyć swoje BMI, czy też oszczędności finansowe, jakie wynikną z zastosowania proponowanego przez sprzedawcę rozwiązania. Kalkulator powinien być na tyle prosty, żebyś mógł przekazać tablet w ręce klienta – ponownie zwiększając jego zaangażowanie.

 

#7 Interaktywne wykresy

e-detailing-wykres.gif

Dane statystyczne przemawiają do dużej grupy rozmówców. Dlatego warto je również uwzględnić podczas tworzenia prezentacji multimedialnej. Czasem pozwalają odkryć zależności niewidoczne na pierwszy rzut oka, w innych przypadkach wizualizują efekty i oddziałują na wyobraźnię lepiej niż suche fakty. Aby je uatrakcyjnić, upewnij się, że zostaną przedstawione w postaci wykresów, koniecznie interaktywnych i animowanych. Wówczas lepiej zapadną w pamięć. Zadbaj również o odpowiednią kolorystykę – tak, aby informacje kluczowe z Twojego punktu widzenia przekazać w jeszcze bardziej wyrazisty sposób.

 

Jak wykonać prezentację e-detailingową?

Możesz to oczywiście zrobić samodzielnie, stawiając na prostą prezentację w jednym z programów z pakietu oprogramowania biurowego. Jeżeli jednak ma ona wyglądać profesjonalnie i efektywnie spełniać swoje zadanie – powierz jej stworzenie ekspertom z Wecreo, którzy połączą zaawansowaną technologię, nowoczesną grafikę i najnowsze techniki e-marketingu w ramach jednej strategii. Wówczas zyskasz funkcjonalne narzędzie, które sprawdzi się w swojej roli bez zarzutu. Takie, które zapewni realne wsparcie przedstawicielom handlowym i przełoży się na lepsze wyniki finansowe.


Twoja firma właśnie wdrożyła CLM OCE lub Farmaprom? Jako Brand Manager zastanawiasz się jak stworzyć efektywną prezentację CLM lub e-mailing? Skontaktuj się z nami. Wecreo jest agencją kreatywną posiadającą certyfikat OCE.