Jeszcze jakiś czas temu praca w trybie zdalna była dodatkową korzyścią. Dziś stała się codziennością przez pandemię. I chociaż dla wielu pracowników to poważne wyzwanie, ten tryb pracy ma swoje zalety. Czy wiesz, że aż 30% specjalistów w USA deklaruje, że jeśli po pandemii nie będą mogli pracować zdalnie, zmienią firmę? Dlatego do pracy z domu warto podejść nie tylko jak do rozwiązania tymczasowego. Lepiej już teraz wykorzystać potencjał, jaki za sobą niesie. W trybie home office można też prowadzić szkolenia. Jakie możliwości daje e-learning przy pracy zdalnej? Zobacz!
Szkolenia dla pracowników są wpisane w DNA każdej nowoczesnej organizacji. Do niedawna najczęściej były realizowane w formie bezpośrednich spotkań z trenerem. Ale do walki o pozycję lidera – jeszcze na długo przed pandemią – dołączył e-learning. Branża zdalnej nauki rozwija się w piorunującym tempie i tak będzie też w kolejnych latach. Szacuje się, że rynek e-learningu, wart w 2020 roku ponad 200 mld USD, do 2026 roku będzie wzrastał w tempie 8% rocznie, by niemal podwoić swoją wartość. To nie dzieło przypadku ani też jednoznaczny efekt koronawirusa, a raczej składowa zmieniających się oczekiwań pracowników i pojawiania się coraz nowszych technologii dydaktycznych. Nowoczesny e-learning jest nie tylko skuteczny, ale i przyjemny, a e-kursy stają się dobrą zabawą, a nie przykrym obowiązkiem. Dlatego warto się przyjrzeć bliżej temu, jakie szanse daje w perspektywie konieczności pracy zdalnej.
Dlaczego e-learning jest koniecznością przy pracy zdalnej?
Bardzo trudno uniknąć e-learningu, gdy zespół współpracuje jedynie w formie wirtualnej. Mimo „fizycznego rozproszenia” pracownicy muszą działać wspólnie, a przedsiębiorstwo nadal się rozwija. Firma przyjmuje nowe osoby, dla których trzeba przeprowadzić onboarding. Zmieniają się procedury. Dochodzą nowe obowiązki. To tylko niektóre sytuacje, w których potrzebne są szkolenia. Ale to przecież nie wszystko.
Równie ważna jest perspektywa psychologiczna. Szkolenia:
pozwalają realizować potrzebę samorealizacji, która jest przecież jedną z kluczową dla każdej osoby,
wzmacniają więź między członkami zespołu i zacieśniają współpracę,
pomagają eliminować problemy organizacyjne, niedomówienia i ułatwiają prawidłowe reagowanie na obiekcje klientów.
To, że Twoja firma działa głównie w trybie zdalnym, nie oznacza więc, że nie możesz dalej dbać o rozwój swoich pracowników. Konieczna jest jednak zmiana formy nauki – również na tą zdalną.
Jakie możliwości daje nowoczesna platforma e-learningowa w trybie home office?
E-learning za pośrednictwem dedykowanej platformy LMS wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem przy pracy zdalnej – zwłaszcza, że nawet po pandemii pozostanie ona w wielu firmach w jakiejś postaci. Dlaczego? Oto kilka kluczowych cech.
Jest dostępna on-line
Pracownik nie musi być w biurze, aby uzyskać dostęp do wszystkich materiałów edukacyjnych. Może się zalogować na platformę LMS on-line, korzystając ze swojego loginu i hasła, np. z laptopa firmowego, komputera domowego, tabletu, a nawet smartfona. Tak, jak jest mu najwygodniej.
Jest dostępna cały czas
Nie ma konieczności przeorganizowania dnia pracy czy poświęcania wolnego popołudnia na uczestnictwo w wideokonferencji z trenerem. Pracownik zdalny może się zalogować do systemu wtedy, kiedy ma na to czas i zrealizować przypisane mu zadania.
Pozwala tworzyć rozbudowane i dedykowane kursy
Szkolenia pracowników powinny być zorganizowane i ustrukturyzowane – tak, aby wyznaczały konkretną ścieżkę rozwoju. Platforma LMS pomaga ją zaprojektować i nadzorować, a nowoczesne rozwiązania technologiczne umożliwiają personalizowanie ścieżki nauczania dla każdej osoby.
Daje łatwą kontrolę nad postępami
Progres w rozwijaniu kompetencji mogą obserwować sami pracownicy, jak i np. menadżer HR czy inna osoba odpowiedzialna za zarządzanie zasobami ludzkimi. Dlatego nawet na odległość można ustalać konkretne cele do zrealizowania i sprawdzać poziom wykonania zadania. To może wpłynąć na motywację pracownika do korzystania z e-learningu.
Daje możliwość łatwego przygotowania materiałów
Nowoczesne LMS-y, takie jak Kogidu, są proste w obsłudze. Bez problemu można tam umieścić już gotowe kursy, jak również tworzyć kolejne – zarówno bardzo proste i krótkie moduły, jak i bardzo rozbudowane.
Pozwala na interakcje i grywalizację
E-learning może wspomagać budowanie zdrowej konkurencji w zespole. Platformy pozwalają również na grupową pracę kursantów. Zdalna realizacja projektów związanych ze szkoleniem pomoże pracownikom lepiej radzić sobie z codziennymi wyzwaniami w home office.
Zapewnia dobrą rozrywkę
Odpowiednio przygotowane kursy e-learningowe są angażujące i po prostu przyjemne. Poszczególne moduły mogą przybrać bardzo nietypowe formy – np. gdy typu escape room czy symulacji. Będą więc uczyć bez zanudzania.
Platforma e-learningowa czy szkolenia z trenerem on-line?
Powyższe pytanie to dylemat, który towarzyszy wielu przedsiębiorcom – zwłaszcza, jeśli do tej pory korzystali tylko (lub głównie) ze szkoleń z trenerami. Od razu odpowiadamy: to nie jest sytuacja „albo-albo”. Wcale nie musisz wybierać. Możesz skorzystać z zalet obu tych rozwiązań, tyle że w różnych sytuacjach. A zatem kiedy zastosować e-learning, a kiedy szkolenia z trenerem?
Szkolenie on-line:
to dobre wsparcie dla kursów e-learningowych – jest szansą do rozmowy, zadawania pytań i przećwiczenia podczas interakcji z „żywą osobą” np. strategii negocjacji czy procedur obsługi klienta,
pozwala przełamać rutynę – może być dodatkową atrakcją i sposobem na urozmaicenie dnia pracy, pod warunkiem, że warsztaty online nie odbywają się co tydzień, a co najwyżej na miesiąc,
może przyjąć formę mentoringu – np. wówczas, gdy trener spotyka się on-line z jednym pracownikiem i pomaga mu przy opanowaniu konkretnej umiejętności,
angażuje mniej niż lekcje na platformie e-learningowej – pracownik może być w jego trakcie rozpraszany przez domowe sprawy,
wymaga uczestnictwa w określonym momencie dnia i tygodnia – to więc mniej elastyczna forma działania.
Oznacza to, że szkolenia on-line z trenerem pomagają realizować cele krótkoterminowe i dobrze sprawdzają się jako urozmaicenie codziennej rutyny. Jednak nie sprzyjają uporządkowanemu rozwojowi umiejętności.
Kurs e-learningowy:
pozwala na usystematyzowanie programu rozwijania kompetencji pracowników – tak, by wyznaczyć członkom zespołu jasną ścieżkę, dopasowaną do zajmowanego stanowiska i pozwalającą realnie poszerzyć kwalifikacje,
zapewnia elastyczny dostęp do materiałów do nauki – pracownik zdalny nie musi np. uczestniczyć w webinarze, który odbywa się w określonym miejscu i czasie. Może sięgnąć do e-kursu, kiedy ma na to czas i pracować w swoim tempie,
sprawdza się zarówno przy szkoleniach „twardych” – np. związanych z wprowadzeniem nowego produktu czy nowych procedur w firmie, jak również „miękkich”, np. sprzedażowych czy komunikacyjnych,
umożliwia ekonomiczne wykorzystanie czasu – pracownik nie musi np. wygospodarowywać godziny czy dwóch na sesję z trenerem. Może podzielić sobie naukę na znacznie krótsze odcinki. To szczególnie istotne, gdy pracuje się w domu, gdzie trzeba wykonać też inne obowiązki,
daje możliwość systematycznego przyswajania wiedzy – a tylko dzięki regularnym powtórkom przekazane informacje mają szansę zapisać się na trwałe w pamięci,
jest bardziej angażujący niż szkolenia on-line – przejście lekcji wymaga od kursanta pełnej koncentracji oraz interakcji, podczas gry warsztaty w formie prezentacji czy wykładu sprzyjają „odpływaniu myśli” i dekoncentracji.
Dlatego można śmiało powiedzieć, że platforma e-learningowa to lepsze rozwiązanie w długofalowej perspektywie – zwłaszcza wtedy, gdy zależy Ci na kompleksowym rozwijaniu kompetencji pracowników, a nie okazjonalnych szkoleniach.
Chcesz wdrożyć e-learning w swojej firmie? Teraz jest na to idealny moment. Nawet, jeśli za jakiś czas Twoi pracownicy powrócą w 100% do biura, szkolenia na platformie LMS będą im nadal przydatne i pomogą usprawnić rozwój. Nie wiesz, od czego zacząć? Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy o opcjach, które będą dla Ciebie najkorzystniejsze.