Oprogramowanie e-learning - czym powinno się charakteryzować i jakie dawać możliwości
OPROGRAMOWANIE E-LEARNING
Wdrożenie oprogramowania e-learning to dobra decyzja, jeśli zależy Ci na usprawnieniu szkoleń biznesowych oraz zwiększeniu ich skuteczności i atrakcyjności. Aby jednak system spełnił Twoje potrzeby, musisz wiedzieć, czego oczekiwać. Jakie możliwości powinna Ci dawać nowoczesna platforma LMS? Oto kilka kluczowych funkcjonalności, które powinny trafić na Twoją listę.
Znalezienie oprogramowania e-learning wydaje się prostym zadaniem – w końcu na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań z zakresu LMS (Learning Management System). Problem jednak w tym, że za ilością nie zawsze idzie jakość. Jako że platformę e-learningową wybierasz co najmniej na kilka lat, powinieneś zdecydować się na produkt, który rzeczywiście spełni swoją rolę. Dobór i wdrożenie oprogramowania e-learning to proces, który wymaga m.in. precyzyjnego określenia potrzeb organizacji oraz celów edukacyjnych. I to właśnie na tym etapie, zanim jeszcze podejmiesz decyzję o współpracy z konkretnym dostawcą rozwiązań programistycznych, powinieneś sprawdzić, czy interesująca Cię platforma oferuje konkretne funkcje. Czyli jakie? Wymieńmy i omówmy te kluczowe.
Przejrzysty system zarządzania szkoleniami
Aby szkolenie było skuteczne, musi się stać częścią większego projektu edukacyjnego – podzielonego na wiele etapów, poziomów zaawansowania i modułów. Tylko tak pomożesz rozwinąć się pracownikom, a Twoja organizacja skorzysta także w długofalowej perspektywie. Dlatego potrzebujesz oprogramowania, które umożliwi:
tworzenie nie tylko pojedynczych lekcji, a całych modułów i programów szkoleniowych – takich, które pomogą zdobyć określoną wiedzę czy umiejętności,
przygotowywanie różnych ścieżek edukacyjnych – np. z podziałem na stanowiska zajmowane przez poszczególnych szkolonych pracowników,
bieżące kontrolowanie i nadzorowanie przebiegu szkoleń – np. wyznaczanie deadline’ów,
dodawanie nowych użytkowników i nadawanie im konkretnych uprawnień – np. przypisywanie ich do grup, udostępnianie konkretnych materiałów itp.
Oprogramowanie do zarządzania e-learningiem w obszarze administracyjnym powinno działać przejrzyście, intuicyjnie i precyzyjnie – dostarczając Ci rozbudowanych, a zarazem uporządkowanych danych. Tak, byś na ich podstawie mógł podejmować konkretne decyzje.
Efektywne monitorowanie postępów
Aby nauka „nie poszła w las”, postępy kursantów powinny być monitorowane w przyjazny i rzetelny sposób. Oprogramowanie e-learningowe musi dać łatwy dostęp do raportów indywidualnych oraz grupowych, które będą prezentowały wyniki nauki.
Co powinno się znaleźć w takich raportach? Wszystko zależy od konkretnych potrzeb Twojej organizacji, ale na pewno przydadzą Ci się np. dane dotyczące tego:
czy kursant zrealizował terminowo wyznaczone mu cele szkoleniowe – a więc np. wykonał test po ukończeniu konkretnego modułu kursu,
jakie wyniki uzyskał – to informacja zwrotna, która pozwoli dowiedzieć się np. w jakich obszarach będzie on potrzebował dalszego wsparcia szkoleniowego,
jakie materiały szkoleniowe cieszyły się największą popularnością – to za to wiadomość, która przyda się podczas tworzenia nowych modułów szkoleniowych (tak, aby jeszcze lepiej „trafiały” do studentów),
jak wypadli pracownicy konkretnych działów czy z konkretnych regionów – te informacje pozwolą na wprowadzenie zdrowej rywalizacji w zespole i zmotywują do jeszcze bardziej intensywnego poszerzania wiedzy oraz umiejętności.
Uzyskane w ten sposób dane ułatwią Ci zarówno zarządzanie szkoleniami pracowniczymi, jak i korzystanie z narzędzi motywacyjnych. Uzyskane raporty pozwolą Ci np. nagrodzić najlepszych studentów.
Grywalizacja – podstawa nowoczesnej edukacji
Nudne lekcje, które polegają na słuchaniu długiego i monotonnego wykładu? To przeszłość. W nowoczesnej edukacji biznesowej stosuje się narzędzia, które aktywizują i przykuwają uwagę kursantów, wpływając pozytywnie na zapamiętywanie nowych informacji. Pomocne – poza interaktywnymi elementami samych lekcji – są elementy grywalizacji. O co chodzi? O wprowadzenie do kursu mechanizmów gratyfikacji znanych z gier komputerowych. Mowa np. o:
przyznawaniu punktów za wykonanie poszczególnych zadań – np. przejście przez moduł lekcyjny, rozwiązanie testu, przesłanie dodatkowych materiałów itd.,
odblokowywaniu kolejnych poziomów zaawansowania – które np. dadzą dostęp do szerszej puli materiałów,
uzyskiwaniu przez uczestników rang oraz odznak – również za wykonanie konkretnych zadań.
Dodatkowo warto wspomnieć o innym elemencie wspomagającym zdrową rywalizację – mowa o rankingach. Mogą być one prowadzone np. wewnętrznie – między pracownikami jednego działu, którzy realizują ten sam program szkoleniowy, jak i na poziomie całej organizacji czy pomiędzy poszczególnymi filiami firmy. Wszystko zależy oczywiście od jej struktury organizacyjnej. Pewne jest jedno: wdrożenie grywalizacji w e-learningu odczarowuje nudę i zachęca do działania.
Dostępność materiałów na różnych urządzeniach
Nowoczesne oprogramowanie e-learning zadziała nie tylko na laptopie czy PC. Powinno dawać dostęp do lekcji również na urządzeniach mobilnych działających pod różnorodnymi systemami operacyjnymi. Im szersze możliwości skorzystania z aplikacji, tym lepiej. A to dlatego, że kursanci będą mogli przejść przez kolejne moduły lekcyjne (zwłaszcza te tworzone w duchu microlearningu) np. w drodze do pracy czy podczas przerwy w spotkaniu – szybko i efektywnie.
Szerokie możliwości tworzenia własnych szkoleń i skorzystania z już istniejących
Gdy Twoja firma zacznie przygodę z e-learningiem, możesz oczekiwać, że z czasem zechcesz rozbudować bazę materiałów edukacyjnych dla pracowników czy kontrahentów. Pojawią się przecież nowe procedury, nowe gamy produktów itd. A skoro tak, platforma LMS musi dać Ci możliwość łatwego tworzenia oraz edytowania szkoleń. Opcje redakcyjne powinny Ci również zapewnić narzędzia do tworzenia rozmaitych quizów i testów, a także poprawiania i rozbudowania już istniejących materiałów.
Z doświadczenia wiemy, że wiele firm, które mają w planach wdrożenie dedykowanego oprogramowania LMS, dysponuje już jakąś bazą materiałów e-learningową. Mogą to być pliki przekazane przez trenerów, którzy organizowali standardowe szkolenia (np. prezentacje multimedialne w PowerPoint czy zwykłe PDF-y), jak również materiały czysto e-szkoleniowe, zgodne ze SCORM. Oprogramowanie e-learning powinno dawać możliwość ich łatwego zaimportowania do nowego systemu. Nie ma powodu, dla którego miałbyś się ich pozbywać. Wręcz przeciwnie – powinieneś wykorzystać je jako bazę do dalszego rozbudowania.
Dobrze, jeśli Twój system będzie również kompatybilny z popularnymi narzędziami e-learningowymi, takimi jak Captivate, Storyline czy Rise.
Twoje logo, czyli wizerunek ma znaczenie
Oprogramowanie e-learning powinno się w pełni dopasować do specyfiki działania Twojej organizacji oraz jej potrzeb edukacyjnych. W efekcie współpracy z jego dostawcą ma powstać platforma „wpisana w DNA” Twojej marki. A skoro tak, najlepiej będzie, jeśli zostanie opublikowana pod Twoją marką, a nie producenta. To szczególnie istotne wówczas, gdy planujesz e-learning wykorzystać w komunikacji z kontrahentami (np. dostarczając im materiały wspomagające sprzedaż Twoich produktów). Wówczas dobrze upewnić się, że system będzie można zintegrować z brandingiem Twojej organizacji – skorzystasz na tym wizerunkowo i marketingowo.
Istotna jest również jakość obsługi, którą zaoferuje Ci dostawca oprogramowania LMS. Pamiętaj, że powinien być do dyspozycji nie tylko, gdy pojawią się jakiekolwiek problemy techniczne, ale również wówczas, gdy zechcesz rozbudować funkcjonalność swojej platformy.
Jeśli szukasz oprogramowania e-learning, które wyróżniają wszystkie opisane powyżej cechy (i znacznie więcej), poznaj możliwości oferowane przez Kogidu. Skontaktuj się, aby przetestować tę platformę i wdrożyć efektywny e-learning w organizacji.
Przeczytaj także o: Jak tworzyć efektywne szkolenia e-learningowe dla pracowników?