Jak tworzyć efektywne szkolenia e-learningowe dla pracowników?
W ostatnich latach e-learning dla firm stał się dominującym trendem. Choć standardowe szkolenia nadal są wykorzystywane, z myślą o długotrwałych planach rozwojowych sięga się przede wszystkim po lekcje odbywające się w środowisku wirtualnym. Jednym z powodów, dla którego tak się dzieje, jest wysoka efektywność e-szkoleń. Co leży u jej podstaw? Weźmy pod lupę czynniki, które wpływają na skuteczność przekazywania wiedzy.
Czym różni się e-szkolenie od tradycyjnego szkolenia pracowników? Przede wszystkim charakterem. Mowa bowiem najczęściej o długofalowym programie nauczania, a nie o jednorazowych zajęciach. Idea e-learningu wpisuje się więc w koncepcję organizacji uczącej się i nastawionej na nieustanny rozwój. Dzieje się tak m.in. dlatego, że e-szkolenia dają niemal nieograniczony i ciągły dostęp do wiedzy. Pracownicy mogą więc „przejść” przez lekcję w dowolnym momencie i powtórzyć ją, kiedy mają taką potrzebę, a proces nauki jest rozłożony w czasie.
Jest jednak kilka „ale”, które trzeba wziąć pod uwagę. W czym rzecz? Pojawiają się pytania:
jak sprawdzić efektywność e-szkolenia z praktycznego punktu widzenia – skąd pewność, że kursant nie przebrnął przez wszystkie moduły szkoleniowe, nie przeczytawszy ani zdania z materiałów,
na jak długo wiedza z e-szkolenia pozostanie w głowie uczestnika i czy przełoży ją on na praktykę,
jak weryfikować, czy zostały zrealizowane cele, dla których odbywają się e-learningowe szkolenia dla pracowników,?
Odpowiedź jest prosta: liczy się sposób, w jaki jest realizowany e-learning dla firm. Chodzi o strukturę samego kursu, ale i poszczególnych modułów i lekcji. Żeby powstały takie, które:
zaangażują użytkownika i zachęcą do uważnego śledzenia informacji,
przekażą i utrwalą kluczowe informacje,
zachęcą do poszerzania kompetencji,
trzeba pomyśleć zarówno o zawartości merytorycznej, jak i technice przekazywania informacji. Co zatem jest efektywne?
Tworzenie szkoleń e-learningowych to wyzwanie
Wyobraź sobie, że musisz stworzyć e-kurs dla pracowników firmy. Masz przed sobą kilkadziesiąt stron zapisanych „drobnym druczkiem” – na przykład ze specyfikacją techniczną produktów albo regulaminem postępowania w razie reklamacji towaru przez klienta. Co zrobić, żeby przekuć te suche i nudne „jak flaki z olejem” fakty na ciekawy materiał i skuteczny dydaktyczny?
Na pewno wiesz, że szkolenie pracowników nie powinno polegać na pogadance, podczas której monotonnym głosem przeczytasz informacje zapisane na kartce. Prezentacja multimedialna z dobrą graficzną oprawą też nie wystarczy, bo… nie zaangażuje. Dlatego nowoczesna, e-learningowa platforma edukacyjna dla firm – taka jak Kogidu – dostarcza Ci znacznie więcej możliwości. Pozwala bowiem stworzyć interaktywne, wciągające lekcje, które pobudzają pracowników do myślenia i pomagają utrwalić informacje.
E-learning dla firm w praktyce – co wpływa na jego efektywność?
Ustaliliśmy już, że e-szkolenie powinno być angażujące i stymulować pracę umysłu. Dobrze, żeby przy okazji stało się świetną rozrywką – taką, po którą pracownik z chęcią będzie sięgał. Tyle teorii. Teraz czas przełożyć to na praktykę. Oto najważniejsze elementy, o których trzeba pamiętać, zabierając się za projektowanie i tworzenie e-learningowych szkoleń online.
Obraz ma znaczenie
Choć e-lekcje będą zawierały sporo treści zapisanej, musi być ona koniecznie wzbogacona obrazem. To grafika wzmacnia skuteczność przekazu, buduje długotrwałe skojarzenia i po prostu sprawia, że szkolenie jest przyjemniejsze dla oka. Bo choć książki niby nie powinno się oceniać po okładce, pierwsze wrażenie ma kluczowe znaczenie dla motywacji, a co za tym idzie – dla zaangażowania. „Fajna” grafika – taka, która wywrze wrażenie i wywoła uśmiech na twarzy – zadziała lepiej niż tysiąc słów.
W kontekście graficznej strony szkolenia znaczenie mają:
kolorystyka – niech będzie żywa i przyciąga uwagę, ale nie przesadź z ilością barw, żeby nie odwracać uwagi od istoty przekazu. Postaraj się również, aby poszczególne barwy zastosowane w layoucie dobrze się ze sobą komponowały,
kontrast – informacje o różnym charakterze (np. pytania oraz komentarze z dodatkowymi informacjami) powinny być wyróżnione w inny sposób – chodzi nie tylko o kolorystykę, ale również o wybrany krój pisma (kontrast uzyskasz np. zmieniając font szeryfowy na nieszeryfowy itp.),
spójność – całe szkolenie powinno być utrzymane w tej samej estetyce; te wyglądające jak zlepek 10 prezentacji PowerPoint budują wrażenie chaosu,
dobre wyrównanie elementów – poszczególne elementy na kolejnych planszach powinny być proporcjonalnie oddzielone i prostopadłe / równoległe względem siebie – wszelkie „niedoróbki” będą skutkowały niespójnością i rozproszą uwagę,
styl – niech współgra z systemem identyfikacji Twojej marki i odpowiada tonowi szkolenia (bardziej „poważny”, a może żartobliwy?).
Zadbaj o interakcje
Przyswajanie nowych informacji jest najskuteczniejsze wówczas, gdy umysł nie tylko je otrzymuje, ale i musi „coś z nimi zrobić”. Chodzi np. o odtworzenie danych przed odpowiedzią na pytanie, kreatywne rozwiązanie problemu w oparciu o przedstawione informacje itp. Na tym bazują dobre e-szkolenia. Jak wykorzystać interakcje?
Pozwól kursantom odkrywać krok po kroku kolejne informacje na planszy – np. rozwijać nowe sekcje z ciekawostkami i danymi po kliknięciu w dany obszar. Najlepiej w dowolnej kolejności.
Zachęć do „eksploracji” – pozwól im np. zdobywać punkty za odkrywanie kolejnych faktów, a także odblokowywać dalsze części lekcji.
Twórz symulacje – możesz to zrobić, stawiając kursanta przed praktyczną sytuacją związaną z tematem szkoleń. Przykładowo, jeśli tematem jest marketing internetowy, kurs może objąć np. symulację rozmowy z klientem o zaletach pozycjonowania, przeprowadzić kursanta przez proces badania jego potrzeb, reakcji na obiekcje itp. Tak szkolenie zyska przełożenie na praktykę zawodową.
Twórz quizy i zadawaj pytania w trakcie. Uwaga! Model: lekcja z informacjami -> quiz, lekcja z informacjami -> quiz, quiz z pytaniami z kilku modułów to nie jedyna droga, jaką możesz pójść. Można przecież odwrócić ten kierunek działania i zadać pytania na początku – po to, aby wzbudzić zainteresowanie i zasugerować kursantom, na jakie informacje z lekcji powinni zwrócić szczególną uwagę.
Daj możliwość wyboru
Tworzysz szerokie i wieloaspektowe szkolenie, które składa się z wielu modułów? Ilość informacji do przyswojenia może przytłoczyć kursantów i sprawić, że niechętnie podejdą do kolejnych lekcji.
Co zrobić, aby tego uniknąć? Odejdź od linearnej struktury – czyli tej z lekcjami następującymi po sobie w jednej określonej kolejności. Zastąp ją taką, w której uczestnik może z dużą swobodą wybierać, czego chce się nauczyć konkretnego dnia. Być może część informacji jest mu bardziej potrzebnych, a inne są opcjonalne? Na przykład w Kogidu możesz oznaczyć materiały jako obowiązkowe i opcjonalne – w ten sposób dajesz informację, co trzeba, a co można. Nie zapomnij jednak nagradzać tych pracowników, którzy zdecydują się na przejście przez wszystkie materiały – dodatkowe punkty przyznane przez system sprawdzą się niezawodnie!
Wykorzystaj multimedialny potencjał
Atrakcyjność, a zarazem efektywność e-szkoleń wzmacnia także urozmaicenie materiałów. Im bardziej kreatywne będą, tym bardziej wciągną. Jakie elementy warto wykorzystać? To m.in.:
wstawki filmowe – np. krótkie pogadanki ekspertów czy materiały ilustrujące przebieg jakiegoś procesu; dobrze sprawdzają się też scenki praktyczne,
możliwość nagrywania głosu – zwłaszcza wówczas, gdy elementem szkolenia jest symulacja. Niech kursant nagra i odsłucha swoją odpowiedź, choćby po to, aby sam ocenił, czy spełnił wymagania.
Zadbaj o wprowadzenie elementów grywalizacji
O tym, dlaczego są tak ważne i skuteczne, pisaliśmy m.in. tutaj. W skrócie: grywalizacja odczarowuje nudę, buduje zaangażowanie, pozwala wypracować nawyk uczenia się i wzmacnia zdrową rywalizację. Dlatego to obowiązkowy element skutecznego e-szkolenia.
Tworzenie kursów e-learningowych to wieloetapowy proces, w którym istotną rolę odgrywa zarówno merytoryka, technologia, jak i psychologia oraz dydaktyka. Chcesz połączyć moc wszystkich tych dziedzin i stworzyć spójne, skuteczne e-szkolenie, które przyniesie mierzalne efekty? Pomożemy Ci w tym. Sprawdź możliwości, jakie daje Kogidu.